Rüya yorum sitemize üye olun, düzenli olarak rüyalarınızı yorumlayalım. Eğer bir tek rüya yorumlatmak istiyorsanız konu ile ilgili başlığın altına yazabilirsiniz.
+7 oy
125 okuma
vetre Analiz kategorisinde Rüya Bilgesi (549k puan)  
Yeni bir araştırmaya göre dolunaydan önceki gecelerde insanlar daha geç yatıyor ve daha az uyuyor.

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
gece ne renktir?
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

4 Yorum

+3 oy
vetre Rüya Bilgesi (549k puan)  
 
En İyi Yorum
Yeni makalede araştırmacılar, insanlardaki uyku döngülerinin 29.5 günlük ay döngüsü sırasında dalgalandığını bildiriyor: Dolunaya giden günlerde insanlar akşam geç saatlerde uyuyor ve daha kısa süreler uyuyor.

Araştırmacılar, bu varyasyonları hem uykunun başlama zamanı hem de kentsel ve kırsal ortamlarda uyku süresinde gözlemlediler - kuzey Arjantin'deki Yerli topluluklardan üniversite öğrencileri Seattle'da, 750,000'den fazla nüfusa sahip bir şehir.

Bir bireyin elektriğe erişiminden bağımsız olarak salınımları gördüler, ancak varyasyonlar kentsel çevrelerde yaşayan bireylerde daha az belirgindir.

Bu kalıbın her yerde olması, doğal sirkadiyen ritimlerimizin bir şekilde ay döngüsünün aşamalarıyla senkronize olduğunu veya bunlara dahil olduğunu gösterebilir.

Washington Üniversitesi'nde biyoloji profesörü olan Horacio de la Iglesia, "Dolunaydan önceki günlerde uykunun azaldığı ve daha sonra uykunun başlamasıyla birlikte açık bir ay modülasyonu görüyoruz" diyor. "Ve elektriğe erişimi olmayan topluluklarda etki daha güçlü olsa da, etki Washington Üniversitesi'ndeki lisans öğrencileri de dahil olmak üzere elektriğe sahip topluluklarda mevcuttur."
+3 oy
vetre Rüya Bilgesi (549k puan)  
Ayı ve uykuyu takip etmek
Ekip, bilek monitörlerini kullanarak Arjantin'in Formosa eyaletindeki üç Toba-Qom Yerli topluluğunda yaşayan 98 kişinin uyku düzenini izledi. Çalışma süresi boyunca topluluklar elektriğe erişimlerinde farklılık gösterdi: Bir kırsal topluluğun elektrik erişimi yoktu, ikinci bir kırsal topluluk elektriğe yalnızca sınırlı erişime sahipti - meskenlerde tek bir yapay ışık kaynağı gibi - üçüncü bir topluluk ise kentsel bir ortam ve elektriğe tam erişime sahipti. Toba-Qom katılımcılarının yaklaşık dörtte üçü için, araştırmacılar bir ila iki tam ay döngüsü için uyku verilerini topladı.De la Iglesia ekibi ve diğer araştırma grupları tarafından yapılan geçmiş araştırmalar, elektriğe erişimin uykuyu etkilediğini göstermiştir ki, araştırmacılar da araştırmalarında görmüştür: Kentsel topluluktaki Toba-Qom, daha sonra yatağa gitti ve sınırlı olan veya olmayan kırsal katılımcılara göre daha az uyudu. elektriğe erişim.

Ancak her üç topluluktaki çalışma katılımcıları, ayın 29.5 günlük döngüsünde ilerledikçe aynı uyku salınımlarını gösterdi. Topluluğa bağlı olarak, toplam uyku miktarı ay döngüsü boyunca ortalama 46 ila 58 dakika arasında değişiyordu ve yatma saatleri yaklaşık 30 dakika olarak görülüyordu. Her üç topluluk için, ortalama olarak, insanlar en son yatma saatlerini ve en kısa uyku miktarını üç ila beş gün dolunaya giden gecelerde geçirdi.

Toba-Qom katılımcıları arasında bu modeli keşfettiklerinde, ekip, ayrı bir çalışma için toplanan 464 Seattle bölgesindeki üniversite öğrencisinden alınan uyku izleme verilerini analiz etti. Aynı salınımları buldular.

Ekip, dolunaya giden akşamların - katılımcıların en az uyuduğu ve en geç yattığı zaman - alacakaranlıktan sonra daha fazla doğal ışığa sahip olduğunu doğruladı: Ağdalı ay, dolunaya doğru ilerledikçe ve genellikle yükseldikçe giderek daha parlak hale geliyor. Öğleden sonra geç veya akşamın erken saatlerinde, gün batımından sonraki akşam gökyüzünde yükseğe yerleştirilir. Dolunay evresinin ikinci yarısı ve azalan aylar da önemli ölçüde ışık yayar, ancak gecenin ortasında, ay döngüsünün bu noktalarında ay akşam çok geç yükseldiğinden.

"Gözlemlediğimiz modellerin, atalarımızın bu doğal kaynaktan yararlanmasına izin veren doğuştan gelen bir adaptasyon olduğunu varsayıyoruz. akşam ışığı Biyoloji bölümünde doktora sonrası araştırmacı olan baş yazar Leandro Casiraghi, ay döngüsü sırasında belirli bir zamanda meydana geldi ”diyor.
+3 oy
vetre Rüya Bilgesi (549k puan)  
Ay etkisi
Ayın uykumuzu etkileyip etkilemediği bilim adamları arasında tartışmalı bir konu oldu. Bazı araştırmalar, ay etkilerinin yalnızca diğerleriyle çeliştiğini ima eder. De la Iglesia ve Casiraghi, bu çalışmanın kısmen net bir model gösterdiğine inanıyorlar çünkü ekip, kullanıcı tarafından bildirilen uyku günlükleri veya diğer yöntemlerin aksine, uyku verilerini toplamak için bilek monitörleri kullandı.

Daha da önemlisi, bireyleri ay döngüleri boyunca takip ettiler, bu da uyku düzenlerindeki bireysel farklılıklar ve elektriğe erişimi olan ve olmayan insanlar arasındaki uyku düzenlerindeki büyük farklılıkların neden olduğu verilerdeki bazı "gürültülerin" filtrelenmesine yardımcı oldu.

De la Iglesia, bu ay etkilerinin elektriğe erişimin uyku düzenimizde neden bu kadar belirgin değişikliklere neden olduğunu da açıklayabilir.

“Genel olarak yapay ışık, doğuştan gelen sirkadiyen saatlerimizi belirli şekillerde bozar: Akşam geç saatlerde uyumamıza neden olur; daha az uyumamızı sağlıyor. Ancak genellikle, en azından isteyerek değil, sabahları 'ilerletmek' için yapay ışık kullanmayız. Bunlar, burada ayın evrelerinde gözlemlediğimiz modellerin aynısı ”diyor de la Iglesia.

Casiraghi, "Ayın belirli zamanlarında, akşamları önemli bir ışık kaynağıdır ve bu binlerce yıl önce atalarımız için açıkça görülebilirdi" diyor.

Ekip ayrıca, Toba-Qom topluluklarında yeni ve dolunay evreleri etrafında 15 günlük bir döngü ile ana ay ritmini modüle eden ikinci bir "yarım ay" uyku düzeni salınımı buldu. Bu yarım ay etkisi daha küçüktü ve yalnızca iki kırsal Toba-Qom topluluğunda göze çarpıyordu. Casiraghi'ye göre, gelecekteki çalışmaların, bu ay ritimlerinin, ayın yeni ve dolunayda Dünya üzerindeki maksimal yerçekimi “çekişi” gibi ışık dışındaki etkilerden kaynaklandığını düşündüren bu yarım ay etkisini doğrulaması gerekecektir.

Araştırmacılar, ne olursa olsun, ekibin keşfettiği ay etkisinin, ilerleyen uyku araştırmalarını etkileyeceğini söylüyor.

"Genel olarak, ayın evrelerinin uyku gibi bir davranışı etkileyebileceği fikri hakkında çok fazla şüphe var - yüksek miktarda ışık kirliliğine sahip kentsel ortamlarda bile, ay evresinin ne olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. dışarı çıkarsınız veya pencereden bakarsınız ”diyor Casiraghi.

“Gelecekteki araştırmalar nasıl yapılmalı: Doğuştan gelen sirkadiyen saatimizle mi hareket ediyor? Ya da uyku zamanlamasını etkileyen başka sinyaller? Bu etki hakkında anlaşılacak çok şey var. "
+3 oy
vetre Rüya Bilgesi (549k puan)  
Yazarlar Hakkında
Kağıt içinde görünür Bilim Gelişmeler. Ek yazarlar Washington Üniversitesi, Arjantin Ulusal Quilmes Üniversitesi ve Yale Üniversitesi'nden.

Araştırma, Ulusal Bilim Vakfı ve Leakey Vakfı tarafından finanse edildi. - orijinal Çalışma

İlgili rüyalar

+6 oy
4 yorum 127 okuma
yok 4 Temmuz 2020 Durugörü kategorisinde yok Rüya Yorumcusu (12.3k puan)   yazdı
+6 oy
14 yorum 472 okuma
+4 oy
15 yorum 183 okuma
mustafaharputi 23 Haziran 2020 Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (17.8m puan)   yazdı
+2 oy
1 yorum 73 okuma
+15 oy
5 yorum 148 okuma
Yaren1989 7 Nisan 2021 Rüya kategorisinde Yaren1989 Rüya Görüşmecisi (42.3k puan)   yazdı
+8 oy
1 yorum 101 okuma
Yıldız Tozu 1 Ekim 2020 Rüya kategorisinde Yıldız Tozu Rüya Yorumcusu (16.7k puan)   yazdı
+9 oy
1 yorum 97 okuma
nazlidemirr 13 Ağustos 2020 Rüya kategorisinde nazlidemirr Rüyazede (1.8k puan)   yazdı
+8 oy
1 yorum 140 okuma
Furkan Pulat 13 Haziran 2020 Rüya kategorisinde Furkan Pulat Rüyazede (1.3k puan)   yazdı
+3 oy
1 yorum 67 okuma
eminex0908 5 Nisan 2020 Rüya kategorisinde eminex0908 Rüyazede (1.3k puan)   yazdı
+22 oy
88 yorum 3.8k okuma
mustafaharputi 2 Ekim 2019 Tabir kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (17.8m puan)   yazdı
+8 oy
1 yorum 103 okuma
19 Nisan 2018 Rüya kategorisinde Rufuş   yazdı
+3 oy
2 yorum 113 okuma
vetre 11 Aralık 2020 Analiz kategorisinde vetre Rüya Bilgesi (549k puan)   yazdı


Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.
Rüya tabiri sözlüğü

Puan Tablosu

Rüya yazmak : -1000
Yorum yazmak: +120
Düşünce yazmak: +12
Rüya oylamak: +2
Yorum oylamak: +4
Rüyanıza en iyi yorum seçmek: +150
Yorumunuzun en iyi seçilmesi: +350
Yorumunuzun her artı oyu: +10
Rüyanızın her artı oyu: +5
Rüyanızın her okunması: +1

Kategoriler

24.9k rüya

162k yorum

21.3k düş-ünce

7.7k üye

133 Aktif
2 Üye ve 131 misafir
Aktif olan üyeler
Bugün : 14516
Dün : 27076
Toplam : 38441238
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler size sadece farklı bir bakış açısı sağlar.
...