Rüya yorum sitemize üye olun, düzenli olarak rüyalarınızı yorumlayalım. Eğer bir tek rüya yorumlatmak istiyorsanız konu ile ilgili başlığın altına yazabilirsiniz.
+3 oy
69 okuma
mustafaharputi Analiz kategorisinde Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
İnsan beyni, insan vücudundaki en önemli organlardan sadece biri değildir; Aynı zamanda en karmaşık. Bir sonraki turda, beyni oluşturan temel yapıları ve beynin nasıl çalıştığını öğreneceksiniz.Bu, beyindeki araştırmaların tümüne derinlemesine bir bakış değildir (böyle bir kaynak kitap yığınlarını doldurur). Bunun yerine, bu beyin turunun amacı sizi büyük beyin yapıları ve işlevleri hakkında bilgilendirmektir.

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
gece ne renktir?
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

13 Yorum

+3 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
 
En İyi Yorum
Serebral Korteks

Beyin korteksi, beynin insanı eşsiz kılan işlevini görür. Yüksek düşünce, dil ve insan bilincinin yanı sıra düşünme, akıl yürütme ve hayal etme yeteneğinin yanı sıra tüm beyin korteksinde ortaya çıkma olan belirgin insan özellikleri.Beyin korteksi beyne baktığımızda gördüğümüz şeydir. Beynin dört lobuna bölünebilen en dış kısımdır. Beyin yüzeyindeki her şiş bir girdap olarak bilinirken, her oluk bir sulkus olarak bilinir.
+2 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
Dört lob

Serebral korteks, lob olarak bilinen dört bölüme ayrılabilir (resme bakın). Frontal lob, parietal lob, oksipital lob ve temporal lob, muhakeme ile işitsel algıya kadar değişen farklı işlevlerle ilişkilendirilmiştir.
+3 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
Ön lob, beynin önünde bulunur ve akıl yürütme, motor beceriler, üst düzey biliş ve ifade dili ile ilişkilidir. Ön lobun arkasında, orta sulkusa yakın, motor korteksinde yatıyor. Beynin bu bölgesi, beynin çeşitli loblarından bilgi alır ve bu bilgiyi vücut hareketlerini yürütmek için kullanır. Ön lobun hasar görmesi cinsel alışkanlıklarda, sosyalleşmede ve dikkatin yanı sıra risk almanın da değişmesine neden olabilir.
+3 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
Parietal lob, beynin orta kısmında bulunur ve basınç, dokunma ve ağrı gibi dokunsal duyusal bilgilerin işlenmesiyle ilişkilidir. Somatosensory korteks olarak bilinen beynin bir kısmı bu lobda bulunur ve vücudun duyularının işlenmesi için esastır.
+3 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
Temporal lob, beynin alt kısmında bulunur. Bu lob aynı zamanda, sesleri ve duyduğumuz dili yorumlamak için önemli olan birincil işitsel korteksin yeridir. Hipokampus da temporal lobda bulunur, bu nedenle beynin bu kısmı da büyük ölçüde anıların oluşumu ile ilişkilidir. Temporal lobun zarar görmesi hafıza, konuşma algısı ve dil becerileri ile ilgili sorunlara yol açabilir.
+3 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
Oksipital lob, beynin arka kısmında bulunur ve görsel uyaranları ve bilgileri yorumlamakla ilişkilendirilir. Göz retinalarından bilgi alan ve yorumlayan birincil görsel korteks oksipital lobda bulunur. Bu lobun hasar görmesi, nesneleri tanımada zorluk, renkleri belirleyememe ve kelimeleri tanımada sorun gibi görsel sorunlara neden olabilir.
+2 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
beyin kökü
Beyin sapı orta beyin, pons ve medulladan oluşur.

    Orta beyin genellikle beynin en küçük bölgesi olarak kabul edilir. İşitsel ve görsel bilgi için bir çeşit aktarma istasyonu görevi görür. Orta beyin, görsel ve işitsel sistemler gibi göz hareketi gibi birçok önemli işlevi kontrol eder. Orta çekirdeğin kırmızı çekirdeği ve önemli nigra olarak adlandırılan kısımları vücut hareketinin kontrolünde rol oynar. Koyu renk pigmentli essentialia nigra içinde çok sayıda dopamin üreten nöron bulunur. Esanstaki nigradaki nöronların dejenerasyonu, Parkinson hastalığı ile ilişkilidir.
    Medulla, beyin sapının alt kısmındaki omuriliğin hemen üzerinde bulunur ve kalp atış hızı, nefes alma ve kan basıncı gibi birçok hayati otonomik işlevi kontrol eder.
    Ponslar medullayı serebelluma bağlar ve solunumun uyarılması ve uyku döngülerinin kontrol edilmesi gibi çeşitli otonomik fonksiyonlarda rol oynamayı içeren bir dizi önemli fonksiyona hizmet eder.
+2 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
Beyincik

Bazen "Küçük Beyin" olarak adlandırılan beyincik, beyin sapının arkasındaki ponsların üzerinde yer alır. Beyincik küçük loblardan oluşur ve iç kulağın denge sisteminden, duyu sinirlerinden ve işitsel ve görsel sistemlerden bilgi alır. Motor öğrenmenin yanı sıra hareketlerin koordinasyonunda yer alır.

Beyincik, beynin toplam büyüklüğünün yaklaşık yüzde 10'unu oluşturur, ancak tüm beyinde bulunan toplam nöron sayısının yüzde 50'sinden fazlasını oluşturur. Bu yapı motor hareketi ve kontrolü ile ilişkilidir, ancak bunun nedeni motor komutlarının buraya gelmesi değildir. Bunun yerine serebellum bu sinyalleri değiştirmeye ve motor hareketlerini doğru ve faydalı hale getirmeye yarar.
Örneğin, beyincik duruş, denge ve gönüllü hareketlerin koordinasyonunu kontrol etmeye yardımcı olur. Bu, vücuttaki farklı kas gruplarının birlikte hareket etmesini ve koordineli sıvı hareketi üretmesini sağlar.

Motor kontrolde önemli bir rol oynamaya ek olarak, beyincik konuşma da dahil olmak üzere bazı bilişsel işlevlerde de önemlidir.
+2 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
Thalamus

Beyin sapının yukarısında bulunan talamus, hareket ve duyusal bilgileri işler ve iletir. Esasen duyusal bilgi alan ve ardından beyin korteksine geçiren bir röle istasyonudur. Serebral korteks de talamusa bilgi gönderir ve bu bilgiyi diğer sistemlere gönderir.
+2 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
HipotalamusHipotalamus, hipofiz bezinin yakınındaki beynin tabanı boyunca uzanan bir grup çekirdeğidir. Hipotalamus beynin diğer birçok bölgesine bağlanır ve açlığın, susuzluğun, duyguların, vücut ısısının düzenlenmesi ve sirkadiyen ritimlerinin kontrolünden sorumludur. Hipotalamus ayrıca, hipotalamusa birçok vücut işlevi üzerinde büyük bir kontrol sağlayan hormonları salgılayarak hipofiz bezini de kontrol eder.
+2 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
Limbik SistemLimbik sistemi oluşturan yapıların listesi üzerinde tam olarak kararlaştırılmamış olmakla birlikte, ana bölgelerin dördü aşağıdakileri içerir:

    Amigdala
    Hipokampus
    Thelimbic korteks bölgeleri
    Septal alan.

Bu yapılar limbik sistem ile hipotalamus, talamus ve serebral korteks arasında bağlantılar oluşturur. Hipokampus hafıza ve öğrenmede önemlidir, limbik sistemin kendisi de duygusal tepkilerin kontrolünde merkezidir.
+2 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
Bazal GanglionlarBazal ganglionlar, talamusu kısmen saran büyük bir çekirdek grubudur. Bu çekirdekler hareketin kontrolünde önemlidir. Orta çekirdeğin kırmızı çekirdeği ve vakası nigra, bazal gangliya ile bağlantıya sahiptir.
+2 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
Verywell'den Bir Kelime

İnsan beyni oldukça karmaşık ve araştırmacılar hala aklın nasıl çalıştığının gizemlerinin birçoğunu anlamak için çalışıyorlar. Beynin farklı bölümlerinin nasıl çalıştığını daha iyi anlayarak, hastalık veya yaralanmaların belirli fonksiyonları nasıl etkileyebileceğini daha iyi anlayabilirsiniz.

İlgili rüyalar

+6 oy
27 yorum 189 okuma
mustafaharputi 19 Ağustos 2020 Tabir kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)   yazdı
+4 oy
1 yorum 48 okuma
Rüya Tabircisi 13 Nisan 2017 Tabir kategorisinde Rüya Tabircisi Astral Gezgini (101k puan)   yazdı
+9 oy
3 yorum 345 okuma
coyote 9 Temmuz 2017 Rüya kategorisinde coyote Rüyakar (5.5k puan)   yazdı
+2 oy
1 yorum 32 okuma
Rüya Tabircisi 13 Nisan 2017 Tabir kategorisinde Rüya Tabircisi Astral Gezgini (101k puan)   yazdı
+4 oy
5 yorum 105 okuma
yok 26 Aralık 2020 Analiz kategorisinde yok Rüya Tabircisi (6.8k puan)   yazdı
+8 oy
5 yorum 73 okuma
mustafaharputi 13 Ocak 2020 Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)   yazdı
+6 oy
6 yorum 66 okuma
mustafaharputi 10 Ocak 2020 Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)   yazdı
+7 oy
7 yorum 138 okuma
+1 oy
1 yorum 11 okuma
Mirac 29 Eylül Rüya kategorisinde Mirac Rüya Ustası (52.0k puan)   yazdı
+5 oy
7 yorum 70 okuma
vetre 6 Mart Lusid kategorisinde vetre Rüya Bilgesi (541k puan)   yazdı
+4 oy
5 yorum 45 okuma
mustafaharputi 9 Ocak Durugörü kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)   yazdı
+8 oy
4 yorum 49 okuma
mustafaharputi 9 Ağustos 2020 Bilgi kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)   yazdı
+5 oy
6 yorum 70 okuma
mustafaharputi 15 Temmuz 2020 Paranormal kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)   yazdı


Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.
Rüya tabiri sözlüğü

Puan Tablosu

Rüya yazmak : -1000
Yorum yazmak: +120
Düşünce yazmak: +12
Rüya oylamak: +2
Yorum oylamak: +4
Rüyanıza en iyi yorum seçmek: +150
Yorumunuzun en iyi seçilmesi: +350
Yorumunuzun her artı oyu: +10
Rüyanızın her artı oyu: +5
Rüyanızın her okunması: +1

Kategoriler

24.1k rüya

160k yorum

19.6k düş-ünce

6.9k üye

513 Aktif
6 Üye ve 507 misafir
Bugün : 13522
Dün : 26026
Toplam : 30217231
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler size sadece farklı bir bakış açısı sağlar.
...