Rüya yorum sitemize üye olun, düzenli olarak rüyalarınızı yorumlayalım. Eğer bir tek rüya yorumlatmak istiyorsanız konu ile ilgili başlığın altına yazabilirsiniz.
+7 oy
273 okuma
Simge Bilgi kategorisinde Astral Gezgini (166k puan)  
Bilindiği gibi rüya hemen hemen tüm dinlerde ve ilahi kaynaklı kitaplarda yer bulmuş önemli bir konudur. Bu nedenle İslam’dan önceki dinlerde de rüya ile karşılaşılmaktadır. Bu anlamda Tevrat ve İncil’e bakıldığı zaman rüya konusunun varlığı göze çarpmaktadır.

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
gece ne renktir?
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

5 Yorum

+5 oy
Simge Astral Gezgini (166k puan)  
seçti
 
En İyi Yorum
Tevrat’ta İsrailliler arasında bir peygamber olursa, o kişiyle rüyasında Tanrı’nın konuşacağı Haun (Aaron) ve Meryem’e (Miriam) söylediği geçmektedir. Ayrıca Kur’an-ı Kerim’de geçen Yusuf Suresi’ndeki Hz. Yusuf’un rüyası Tevrat’ta da anlatılmaktadır.

 Yahudilik’te Talmud Kitabı’nın son kısmında rüya yorumu konusu işlenmiştir. İncil’de de rüya konusu işlenmiş hatta Hristiyanlar’dan başarılı rüya yorumcuları çıkmıştır. Hristiyanlık’ın ve Yahudilik’in tek din ve ahlaki mesuliyet anlayışı, rüya yorumuna karşı ilk reaksiyonları doğurmuştur.


Talmud’da ise yorumlanmamış bir rüyanın okunmamış bir mektuba benzetildiği yazılmıştır. Museviler’in ilk devirlerinde rüyalara ve rüya yorumculuğuna çok önem verildiği bahsedilmektedir. Talmud’a göre İsa’nın yaşadığı dönemlerde Kudüs’te yirmi dört ayrı rüya yorumlayıcısı vardır. İsa’nın doğumunu haber veren üç kişi de rüya yorumcusudur.
+5 oy
Simge Astral Gezgini (166k puan)  
Haberci rüyalar İncil tarafından tanınmaktadır. İncil’de uyarı ve gelecek için haber veren yetmiş rüyadan bahsedilmektedir. İncil’de yazılanlara göre Yusuf, rüyasında bebek İsa’nın başına gelecek tehlikelere karşı Tanrı tarafından uyarılmıştır.

Pilate’nin karısı İsa’ya bir şey yapmaması için Pilate’yi uyardığı bildirilmektedir.
+5 oy
Simge Astral Gezgini (166k puan)  
Hz. İsa’dan sonra Hristiyanlık’ın kurucusu sayılan Tarsuslu Pavlos kendi ifadesine göre: “Gördüğü bir rüya üzerine Yahudilik’ten Hristiyanlık’a geçmiştir.” Ayrıca Yeni Ahit’in sonundaki, “Yuhanna’nın Vahyi” (Türkçe’ye yapılan tercümelerde “Tanrıdan Yuhanna’ya Gelen Esinleme”) olarak aktarılan kısmın, Hristiyanlarca Yuhanna tarafından rüya yoluyla elde edildiğine inanılmaktadır. Bu nedenle iki dinin taraftarları da rüyaya önem verdikleri gibi, birçok Batılı düşünür de rüya konusunda oldukça geniş araştırma ve yorumlar yapmıştır. Onlardan biri de Musevi düşünür Musa İbn Meymun’dur. O’na göre, vahiy birçok peygambere rüya yoluyla gelmiştir. Peygamber uyanık şuur haline geçer geçmez manasını anlayarak çevresiyle paylaşmıştır. Peygamber olmayan bizler ise uyanınca rüyamızı birine anlatır ve onun yorumuna gerek duyarız.
+5 oy
Simge Astral Gezgini (166k puan)  
Hintlilerin kutsal kitabı “Vedalar”da rüya yorumundan bahsedilir. İbranîler arasında da rüya yorumlama büyük değer kazanmıştır. Fakat Monoteizmin yayılması ve İbranî-Hristiyan doktrininin ferde ahlaki sorumluluk yüklemesi rüya yorumlamalarına karşı kuvvetli bir reaksiyon uyandırmış ve rüyalarda daha ziyade iman ile ilgili işaretler aranmasına yol açmıştır.

“Hinduizm’in kutsal kitabı Veda’da uğurlu uğursuz sayılar yanında rüya listeleri de bulunmaktadır. Yine kötü rüyaların sebebiyet vereceği kötü olaylardan kurtulmak için çeşitli ayinler yapılmakta ve özel hazırlanmış sularla yıkanılmaktadır. Rüya görme ile rüya gören kişinin karakteri arasında bağlantı olduğu kabul edilmektedir.”
+5 oy
Simge Astral Gezgini (166k puan)  
Eski İran kültürü içinde de gaybın bilinmesinde rüyaların yorumlanması önemli bir yer tutar. Zerdüşt’ün semavî meseleler hakkındaki bilgisini çoğunlukla rüyasında gördüğü meleklerden öğrendiğine inanılmaktaydı. Şeyhname’de istikbale ışık tutan rüyalarla ilgi birçok örnek verilmektedir.
  
Görüldüğü üzere rüya, dini açıdan ele alındığında, kutsal olarak kabul gören bir fenomen olmuştur. Neredeyse tüm dinlerde rüya, Tanrı’dan gelen haberlerin bulunduğu kutsal görüntülerdir. Birçok önemli olayın rüyalarla bildirildiği belirtilmektedir. Bu kısa girişten sonra asıl konumuz olan İslam Dini’nde rüya konusuna geçilecektir.

İlgili rüyalar

+13 oy
12 yorum 201 okuma
+12 oy
9 yorum 315 okuma
sonsuz 26 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Astral Gezgini (131k puan)   yazdı
+20 oy
14 yorum 211 okuma
Simge 4 Ağustos 2020 Bilgi kategorisinde Simge Astral Gezgini (166k puan)   yazdı
+16 oy
15 yorum 404 okuma
Simge 15 Temmuz 2020 Bilgi kategorisinde Simge Astral Gezgini (166k puan)   yazdı
+16 oy
17 yorum 311 okuma
Simge 15 Temmuz 2020 Bilgi kategorisinde Simge Astral Gezgini (166k puan)   yazdı
+10 oy
2 yorum 102 okuma
Simge 3 Haziran 2017 Bilgi kategorisinde Simge Astral Gezgini (166k puan)   yazdı
+2 oy
1 yorum 111 okuma
9 Ağustos 2018 Rüya kategorisinde misafir   39 142 278 yazdı
+14 oy
7 yorum 156 okuma
Simge 24 Temmuz 2020 Bilgi kategorisinde Simge Astral Gezgini (166k puan)   yazdı
+11 oy
9 yorum 132 okuma
Simge 4 Ağustos 2020 Bilgi kategorisinde Simge Astral Gezgini (166k puan)   yazdı
+15 oy
5 yorum 118 okuma
Simge 4 Ağustos 2020 Bilgi kategorisinde Simge Astral Gezgini (166k puan)   yazdı
+4 oy
10 yorum 218 okuma
Sibel Atasoy 14 Nisan 2019 Bilgi kategorisinde Sibel Atasoy Rüya Tabircisi (6.7k puan)   yazdı
+9 oy
1 yorum 754 okuma
sonsuz 23 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Astral Gezgini (131k puan)   yazdı
+10 oy
8 yorum 139 okuma
Simge 29 Temmuz 2020 Bilgi kategorisinde Simge Astral Gezgini (166k puan)   yazdı


Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.
Rüya tabiri sözlüğü

Puan Tablosu

Rüya yazmak : -1000
Yorum yazmak: +120
Düşünce yazmak: +12
Rüya oylamak: +2
Yorum oylamak: +4
Rüyanıza en iyi yorum seçmek: +150
Yorumunuzun en iyi seçilmesi: +350
Yorumunuzun her artı oyu: +10
Rüyanızın her artı oyu: +5
Rüyanızın her okunması: +1

Kategoriler

24.9k rüya

162k yorum

21.4k düş-ünce

7.8k üye

326 Aktif
1 Üye ve 325 misafir
Aktif olan üyeler
Bugün : 12544
Dün : 20662
Toplam : 39791156
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler size sadece farklı bir bakış açısı sağlar.
...