Rüya yorum sitemize üye olun, düzenli olarak rüyalarınızı yorumlayalım. Eğer bir tek rüya yorumlatmak istiyorsanız konu ile ilgili başlığın altına yazabilirsiniz.
+10 oy
325 okuma
mustafaharputi Paranormal kategorisinde Rüya Bilgesi (17.8m puan)  
Azazel ya da farklı telaffuzlarla Azazil; Allâh Teâlâ’nın emri de olsa Hazret-i Âdem’e secde etmem diyerek şerrin temsilcisi haline gelecek, ateşten yaratılmış bir varlık. Azâzîl esasen çok ibadet etmesiyle ve bilgisiyle meşhur cennete bulunan melekler arasındaki bir cindi. Alimlere göre kovulmuş Azazel İblisin isimlerinden biridir.

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
gece ne renktir?
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

10 Yorum

+3 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (17.8m puan)  
 
En İyi Yorum
Azazel (Azazil) Kimdir?

Azâzil bu şekilde cennete ibadete nice yıllar devam etti. Bir vakit geldi ki yeryüzünde vaktiyle helak olan sülalesinden sağ kalıp öteye beriye dağılanlar ve dağlarda harabelerde yaşayanlar zamanla çoğalıp yeryüzünü doldurdular. Lakin yüce Allahü Teala ya nasıl ibadet edileceğini bilmezlerdi. Azâzil bunları Hak yola davet etmek için Allahü Teala dan müsaade istedi, yine kabul olup bir kısım melekle ile birlikte yeryüzüne indiler. Sapkın kavmi doğru yola davet ettiler. Çok azı itaat etti.

Bunun üzerine Azâzil, Cehlut bin Belânet adındaki salih bir kimseyi, o kavmin büyüklerine elçi olarak gönderdi. Doğru yola davet etmesine rağmen Şehid ettiler. Azâzil’in bu ilk olaydan haberi olmadı. Azâzil birbiri ardınca birçoklarını gönderdi. Tümünü Şehid ettiler. En son gönderilen (Yusuf bin Yâsif) adında biri, bir şekilde ellerinden kurtulup Azâzil’e vaziyeti anlattı. Azâzil, Hak Tealadan yine müsaade isteyip meleklerle birlikte o kavmin üzerine yürüdü. Çoğunu öldürdü. Kalanı etrafa dağıldılar. Azâzil yeryüzünü bunlardan temizleyince Hak Teala yeryüzünün idaresini de ona verdi. Azâzil kah göklerde Allah’a ibadet ve derslerine devam eder, kah Cennette meşgul olurdu. Ne zamanki yerlerin ve göklerin idaresi kendisine verildi, benlik sıfatı kendisinde görüldü, kendisine gurur geldi.
+3 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (17.8m puan)  
Azazil’in, edebinin ibadetinin tesirinden etkilenen melekler Mevlaya dua edip: “Böyle kimsenin meleklerle beraber olması daha uygundur” derler. Allahü Teala meleklerin duasını kabul edip, onu dünya semasına çıkardı. Burada da o kadar güçlü ve ihlasla ibadet etti ki 2. kat gök melekleri bunu kendi yanlarına istediler. Hak Teala yine kabul buyurdu. Böyle böyle 7. kat göğe kadar yükseldi.
+3 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (17.8m puan)  
Cennet meleklerinin reisi Rıdvan: “Yâ Rabbi, gök tabakarındaki tüm melekler onun ibadet aşkıyla haz duyuyorlar. Birkaç gün de Cennettekiler ondan istifade etsinler” dedi. Ezeli ilim sahibi Hak Teala yine kabul edip Azâzil’i Cennete aldı. Burada da ibadetine ve derslerine devam etti. Arş-ı Âlâ da yakuttan bir minber üzerinde oturur, melekler başı ucunda nurdan bayrak tutarlardı. Bu halde meleklere vaaz ederdi. Etrafına o kadar melek toplanırdı ki adedini yalnız yüce Allah bilebilirdi.
+3 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (17.8m puan)  
Meleklerden bazıları, Levhi Mahfuz da Allahü Teala ya yakın olanlardan birisinin pek yakın bir zamanda Allah’ın gazabı ve lanetine uğrayıp kovulacağını görürler. Azâzil onları üzüntülerinin sebebini sorar. Melekler gördüklerini tek tek haber verdiler ve bu belanın kendilerinden birine gelmemesi için dua istediler. Azâzil: “Bu bela bize ve size değildir. Ben o yazıyı senelerdir görüyorum. Kimseye söylemedim.” der.
+3 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (17.8m puan)  
Melekler dua etmesi için ısrar ettiler. Azâzil de ellerini kaldırıp: “Yâ Rabbi! Bunları bu beladan emin eyle! dedi. Gururundan kendisini söylemedi ve kalbine zerre kadar da bir korku gelmedi. Bunun için sonsuza Mevlanın rahmetinden kadar mahrum oldu. O bela kendine gelecekti.
+3 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (17.8m puan)  
Özetle yüce Mevla (CC)  cennetinden atmadan önce Azazil; sırtında kanatları olan görkemli ve güzel bir varlıktı, Dünya seması meleklerinin reisi, meleklerin hocası ve cinlerin en bilgili olanı olduğu gibi  bir zamanlar yeryüzünde kötü cinlerle savaşıp onları mağlup da etmişti. İslam dışı kaynaklarda kibirli Azazil’in yeryüzüne silah sanatını öğrettiğinden de bahsedilir. Gök ile yeryüzü arasını idare edişi, ilminin fazla amelinin çok oluşu onu kibirlendirdi. Allahü teâlânın lanetine müstahak olarak rahmet dergahından ebedi kovuldu.
+3 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (17.8m puan)  
Azazil kimdir nedir?

Azazel, Azael, Hazazel gibi kelimelere Kur’an-ı Kerîm’de ve Kütüb-i Sitte’de rastlanmaz. Azrâil ile karıştırılmamalıdır. Ulema; Azâzîl’i, İblis’in önceki adı olarak kabul eder. Alimlerden İbni Abbas’a (r.a.) dayandırılan bazı rivayetlere göre İblis’in adı Azâzîl idi. Azâzîl, Cennet’in muhafızları arasında yer aldığından melekler arazında cin denen bir grubun mensubuydu.
+2 oy
Üstat_Simuy_Alaca Profesyonel Yorumcu (390k puan)  
mustafa bey galiba sizin ile aynı düşüncede değilim bir çok alim ve kişiler azazil olarak biliyor ama azazil her kimse azazilden daha yaşça büyük cinler var azailden önce yaşayıp ölen cinler var ilk  kötülük ve ilk şeytanlık azailden değil ,  HİCR SURESİ 27. AYET elmalı hamdi yazar KUranı kerim tefsiri   CANN ONUDA BUNDAN ÖNCE NARRİSEMUNDAN YARATMIŞTIK ,  ve cinler arasında halis denilen bir iblisin isyan ettiği söylentileri var ,  EL CANN  denilen cinlinin oğlunun isyan ettiği söylentileri var ve okuduğum bir kitapta  EL CANN IN İLK İBLİS OLDUĞU SÖYLENTİSİ VAR   ilk duyduğumda ben şaşırdım ama azazile çöl cini diyenler var yaşının küçük olduğunu savunanlar var düşüncelerimi belirtmek istedim sadece :)
+3 oy
Üstat_Simuy_Alaca Profesyonel Yorumcu (390k puan)  
iblis çağırma rütüelli çok farklı , şeytan çağırma rutüelleri  farklı , cin çağırmak çok farklı , yani bence şeytanda farklı biri ibliste , aynı rütülleri bile yapmıyorlar  ve iblisin oğlu denilen mihrez el ahmarrın kavmi var ama şeytan ve tayfasının kötülükten başka hiç bir amaçları yok ibliste kötü şeytanda ben onların iki farklı varlık olduğuna inanıyorum
+1 oy
Üstat_Simuy_Alaca Profesyonel Yorumcu (390k puan)  
bence göklere yükselen değil , göklerdeki saltanatından azledilen yeryüzüne sürgün yemiş bir varlık

İlgili rüyalar

+4 oy
6 yorum 164 okuma
mustafaharputi 3 Temmuz 2020 Paranormal kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (17.8m puan)   yazdı
+3 oy
2 yorum 52 okuma
ege soyder 1 Ağustos Rüya kategorisinde ege soyder Karabasan (238 puan)   yazdı
+9 oy
9 yorum 812 okuma
mustafaharputi 19 Mayıs 2020 Paranormal kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (17.8m puan)   yazdı
+5 oy
2 yorum 131 okuma
+5 oy
1 yorum 88 okuma
yok 13 Kasım 2019 Lusid kategorisinde yok Rüya Yorumcusu (12.3k puan)   yazdı
+6 oy
1 yorum 75 okuma
Obag 1 Ağustos 2019 Rüya kategorisinde Obag Rüyazede (1.3k puan)   yazdı
+18 oy
11 yorum 239 okuma
yok 22 Eylül 2020 Paranormal kategorisinde yok Rüya Yorumcusu (12.3k puan)   yazdı
+9 oy
4 yorum 157 okuma
mustafaharputi 6 Eylül 2020 Paranormal kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (17.8m puan)   yazdı
+3 oy
16 yorum 242 okuma
+2 oy
3 yorum 89 okuma
qAlice 6 Aralık 2021 Rüya kategorisinde qAlice Karabasan (119 puan)   yazdı
+7 oy
4 yorum 155 okuma
Hicaz 4 Temmuz 2019 Rüya kategorisinde Hicaz Rüya Ustası (46.4k puan)   yazdı
+5 oy
10 yorum 132 okuma
mustafaharputi 11 Ağustos 2020 Paranormal kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (17.8m puan)   yazdı
+5 oy
6 yorum 117 okuma
mustafaharputi 9 Ağustos 2020 Paranormal kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (17.8m puan)   yazdı


Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.
Rüya tabiri sözlüğü

Puan Tablosu

Rüya yazmak : -1000
Yorum yazmak: +120
Düşünce yazmak: +12
Rüya oylamak: +2
Yorum oylamak: +4
Rüyanıza en iyi yorum seçmek: +150
Yorumunuzun en iyi seçilmesi: +350
Yorumunuzun her artı oyu: +10
Rüyanızın her artı oyu: +5
Rüyanızın her okunması: +1

Kategoriler

24.9k rüya

162k yorum

21.3k düş-ünce

7.7k üye

231 Aktif
0 Üye ve 231 misafir
Bugün : 7694
Dün : 23470
Toplam : 38407367
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler size sadece farklı bir bakış açısı sağlar.
...